fbpx

ЕК: ОСП е подобрила стандарта на живот на фермерите и предлагането на безопасна храна

януари 12, 2022

Справедлив стандарт на живот за фермерите и предлагане на безопасна и здравословна храна са сред водещите резултати от Общата селскостопанска политика (ОСП), постигнати през последните седем години, се казва доклад, приет на 16 декември 2021 г. от ГД „Земеделие и развитие на селските райони“  към Европейската комисия (ЕК).

Докладът оценява изпълнението на целите, определени от Комисията за този период, които са:

  • производство на храни, с фокус върху доходите от селското стопанство, селскостопанската производителност и стабилността на цените;
  • устойчиво управление на природните ресурси и действия в областта на климата, с акцент върху емисиите на парникови газове, биоразнообразието, почвата и водата;
  • балансирано териториално развитие, с акцент върху заетостта в селските райони, насърчаване на растежа и намаляване на бедността в селските райони.

Докладът заключава, че за периода 2014-2020 г. ОСП се е представила добре при осигуряването на справедлив стандарт на живот за земеделските производители, осигуряване на стабилна, безопасна и здравословна храна и предоставяне на ясна информация за храните на потребителите в ЕС. Резултатите в подобряването на опазването на околната среда и действията по отношение на климата обаче са смесени.

Докладът също така отбелязва, че потенциалът на ОСП не е напълно реализиран и че ОСП трябва да направи повече, за да подкрепи устойчивостта на селското стопанство в ЕС.

Common agricultural policy 2023-2027 - Consilium

Източник: https://www.consilium.europa.eu/

Основните констатации от изготвения доклад за изпълнението на ОСП, се отнасят за:

Производство на храни

Средният доход на работник в селскостопанския сектор в ЕС се е увеличил с 15% между 2013 г. и 2019 г. Въпреки това увеличение разликата между доходите от земеделие и средните заплати от други професии остава значителна.

Общата производителност за селското стопанство в ЕС се е увеличила с 6% между 2013 и 2019 г., а производителността на труда се е увеличила с 24% между 2014 и 2020 г.

Въпреки това е постигнат малък напредък по отношение на справедливостта на разпределението на директните плащания, като 20% от бенефициентите на ОСП продължават да получават 80% от плащанията. Това е въпреки факта, че разпределението на подкрепата по ОСП е социално приобщаващо, като половината от бенефициентите са стопанства с по-малко от пет хектара.

Устойчиво управление на природните ресурси и действия в областта на климата

До 2019 г. 8% от земеделските земи в ЕС са били под биологично земеделие, което отразява значително увеличение спрямо предходните години. Две трети от тази биологично обработвана земя получи подкрепа за ОСП през 2019 г.

Емисиите от селското стопанство са с 20% по-ниски от нивата от 1990 г. Този спад е в стагнация от 2010 г., но селскостопанското производство се е увеличило с 9%, което отразява значително намаляване на емисиите на единица произведена продукция. Това показва, че могат да се извлекат поуки от повишаването на ефективността, което може да даде насоки за значителните подобрения, необходими в бъдеще

Балансирано териториално развитие

Заетостта в селското стопанство в ЕС достига 9 милиона еквивалента на пълен работен ден до края на 2019 г. Спадът в размера на работната сила в селското стопанство на ЕС се забавя до -1,4% годишно, спрямо -3,5% годишно през периода 2005-2011 г.

На 12 януари 2022 г. предстои да се проведе уебинар  на тема „Как се представя CAP? Научени уроци за новата ОСП“, по време на който на живо ще бъдат разгледани констатациите от публикувания доклад.

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Приносът на стратегическите планове по ОСП за дългосрочната визия за селските райони на ЕС

Приносът на стратегическите планове по ОСП за дългосрочната визия за селските райони на ЕС

  ОСП предлага множество възможности за подпомагане на селските райони извън селскостопанските дейности. Става дума за инвестиции в неземеделски дейности и инфраструктурни проекти, подходът LEADER, и създаване на нови предприятия в селските райони. Близо 25...

По 7 интервенции ще кандидатстват лозарите, първият прием стартира на 16 октомври

По 7 интервенции ще кандидатстват лозарите, първият прием стартира на 16 октомври

  За преструктуриране и конверсия на лозя са осигурени над 21 млн. лева Утвърдени са правилата за прилагане на интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 година. Това...

Приеха промените в ДЗЕС и директните плащания в Стратегическия план

Приеха промените в ДЗЕС и директните плащания в Стратегическия план

Заради промените в законодателството Кампания 2023 е трудна за стопаните По време на второто заседание на Комитета по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г., бяха обсъдени първите предложения по промените му. В...