fbpx

ЕК решава за глифозата до средата на декември

ноември 16, 2022

Тогава изтича и срокът, в който това вещество е позволено да се използва на територията на Общността

Две гласувания на страните членки на ЕС по въпроса за удължаване на разрешението за хербицида глифозат не дадоха ясен отговор, така че Европейската комисия ще реши след повторно гласуване дали да удължи или не разрешението за употреба на това активно вещество.

Повторното гласуване на държавите-членки на ЕС, проведено на 15 ноември в Постоянния комитет по растенията, животните, храните за хората и животните (SCOPAFF), не даде окончателни резултати, което наложи решението на Европейската комисия да изтегли свои собствени заключения.

Второто гласуване сред представителите на страните членки на ЕС беше свикано, тъй като и на първото от 14 октомври не се стигна до единодушно становище дали да се поднови или не разрешението за глифозат. Европейската комисия предложи удължаване на съществуващото одобрение с една година.

И на второто заседание обаче не се стигна до необходимото мнозинство.

Въздържали се: Словения, Германия и Франция (34,11% от населението на ЕС).

Против: Хърватия, Малта и Люксембург (1,16% от населението на ЕС).

За: останалите държави-членки (64,73% от населението на ЕС).

С оглед на резултатите от гласуването, Комисията сега има правно задължение да реши до 15 декември 2022 г. (срокът на валидност в ЕС за глифозат) дали да поднови или не разрешението за употреба на това активно вещество преди Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) да публикува окончателното си решение през следващата година. Заключенията от партньорската проверка ще бъдат налични през юли 2023 г. Въз основа на широк преглед на наличните научни доказателства, изследователите смятат, че класифицирането на глифозат като канцерогенен е неоснователно, дори ако еколозите твърдят обратното.

Като общо правило Европейската комисия назначава докладчици от държавите-членки с консенсус (т.е. със съгласието на съответната държава-членка) и за всяко вещество се определят една държава-докладчик и една държава-членка съдокладчик.

В случая с глифозата, поради очаквания много голям размер на досието на заявлението и свързаното с това голямо натоварване, нито една държава-членка не пожела доброволно да стане държава-членка докладчик или съдокладчик.

След обсъждане с държавите-членки групата на ЕС се съгласи да действа съвместно като докладчик.

Понастоящем глифозатът е одобрен в Европейския съюз до 15 декември 2022 г. Следователно глифозатът може да се използва като активна съставка в продукти за растителна защита (ПРЗ) до тази дата, при условие че всяко ПРЗ е одобрено от националните органи след оценка на безопасността му.

 

 

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери се в произхода на над 75 000 хранителни продукти.

Свързани публикации

Приносът на стратегическите планове по ОСП за дългосрочната визия за селските райони на ЕС

Приносът на стратегическите планове по ОСП за дългосрочната визия за селските райони на ЕС

  ОСП предлага множество възможности за подпомагане на селските райони извън селскостопанските дейности. Става дума за инвестиции в неземеделски дейности и инфраструктурни проекти, подходът LEADER, и създаване на нови предприятия в селските райони. Близо 25...

По 7 интервенции ще кандидатстват лозарите, първият прием стартира на 16 октомври

По 7 интервенции ще кандидатстват лозарите, първият прием стартира на 16 октомври

  За преструктуриране и конверсия на лозя са осигурени над 21 млн. лева Утвърдени са правилата за прилагане на интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 година. Това...

Приеха промените в ДЗЕС и директните плащания в Стратегическия план

Приеха промените в ДЗЕС и директните плащания в Стратегическия план

Заради промените в законодателството Кампания 2023 е трудна за стопаните По време на второто заседание на Комитета по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г., бяха обсъдени първите предложения по промените му. В...