По време на Съвета на ЕС бяха определени приоритетите на Общността, на които ще залага в работата си с ФАО
Стимулирането на прехода към устойчива хранителна система и постигането на продоволствена сигурност за всички ще бъдат приоритети за работата с Организацията на ООН за прехрана и земеделие (FAO), стана ясно по време на Съвета на ЕС. В заключенията, одобрени от Съвета по земеделие и рибарство, министрите потвърждават отново силния ангажимент на ЕС да отговори на глобалната продоволствена криза и призовават FAO да засили усилията си за наблюдение и справяне с въздействието на агресивната война на Русия срещу Украйна върху продоволствената сигурност, особено в най-уязвимите страни.
Преходът към устойчива продоволствена система, която осигурява устойчивост срещу сътресения и гарантира продоволствена сигурност за всички, е от ключово значение за справяне с глобалните предизвикателства на днешния ден. ФАО има жизненоважна роля за постигането на това. ЕС и неговите държави-членки са готови да засилят сътрудничеството си с ФАО и да продължат да работят с други членове на ФАО, за да осигурят ефективни действия.
В заключенията министрите подчертават решаващата роля на ФАО за осигуряване на устойчиво бъдеще за селското стопанство. Те призовават агенцията на ООН да увеличи усилията си в това отношение, включително чрез:
- насърчаване на селско стопанство, което интегрира екологичните, социалните и икономическите аспекти на устойчивостта на равни начала;
- борба със заплахи като обезлесяване и незаконен или недеклариран риболов;
- насърчаване на устойчиви решения на многото предизвикателства, пред които са изправени трансграничните доставки на вода;
Те също така посочват значението на устойчивите бизнес модели за селското стопанство, по-специално кръговата икономика, биоикономиката и базираните на природата решения.
И накрая, Съветът призовава ФАО да продължи усилията си за подобряване на своето управление, прозрачност и отчетност , включително чрез увеличаване на равенството между половете в рамките на агенцията. Той подчертава дългогодишните отношения между ФАО, от една страна, и ЕС и неговите държави-членки, от друга, и определя редица стъпки за по-нататъшно засилване на диалога и сътрудничеството.