Схемите вече са насочени към целите на ОСП за подобряване на отговора на селскостопанския сектор на ЕС във връзка с потребностите в областта на храните
Европейската комисия (ЕК) стартира обществена консултация относно изпълнението на схемата за предлагане на плодове, зеленчуци и мляко в училищата („училищната схема“) и възможните варианти за нейното оптимизиране ще се проведе в периода 5 май – 28 юли 2022 г. Основната цел на училищната схема е да се повиши консумацията на включените в нея продукти сред децата и учениците и да се подпомогне създаването у тях на здравословни хранителни навици. Училищната схема се прилага на основание Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти, Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/39 и Делегиран регламент (ЕС) 2017/40. Въпреки че схемата вече е насочена към целта на Общата селскостопанска политика (ОСП) за подобряване на отговора на селскостопанския сектор на ЕС във връзка с обществените потребности в областта на храните и здравето, може да бъде засилен на нейния принос към устойчивото производство и потребление на храни в съответствие с целите на новата ОСП за периода 2023—2027 г. Комисията започна преглед на училищната схема като част от стратегията „От фермата до трапезата“ с цел създаване на благоприятна продоволствена среда, която да улеснява избора на здравословен и устойчив начин на хранене.
При прегледа ще бъдат извлечени поуки от текущата оценка на степента на ефективност и ефикасност на схемата. Целевите групи на проучването включват ученици, родители; учебни заведения и техни асоциации; предприятия, които осъществяват дейност на всички етапи от хранителната верига; публични органи и неправителствени организации в сектора на селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, здравеопазването, храненето, защитата на потребителите, околната среда, образованието или правата на децата; научноизследователски институти, университети и представители на академичните среди. Въпросникът е наличен на всички официални езици на ЕС с оглед на възможно най-широко участие на заинтересованите страни.
Въпросникът на български език може да бъде намерен на адрес: