Целта на подобно законодателство е да се създадат нови основи за бъдещите политики в областта на храните
До 21 юли тече обществената консултация на Европейската комисия (ЕК) по първоначалната оценка на въздействието на предложението за законодателна рамка за „Устойчива продоволствена система на ЕС“, която бе отворена на 28 април т.г.
Целта на първоначалната оценка на въздействието е да информира гражданите и заинтересованите страни за плановете на ЕК, за да им позволят да предоставя обратна връзка относно планираната инициатива и да участва ефективно в бъдещи консултативни дейности. Целта на подобно законодателство е да се създадат нови основи за бъдещите политики в областта на храните, като се въведат цели и принципи за устойчивост, основани на интегриран подход към продоволствената система, коментират от ЕК.
Тази инициатива на ЕК има за цел да направи хранителната система на ЕС устойчива и да интегрира устойчивостта във всички свързани с храните политики. Тя ще установи общи принципи и цели, заедно с изискванията и отговорностите на всички участници в хранителната система на ЕС. По – конкретно, инициативата ще установи правила за:
- етикетиране за устойчивост на хранителни продукти;
- минимални критерии за устойчиви обществени поръчки на храни;
- управление и мониторинг.
В рамките на инициативата се тестват няколко сценария – от това да няма никаква нова намеса в политиката на ниво ЕС до това да бъде създадено ново цялостно рамково законодателство, което би могло да служи като lex generalis, приложимо за всички участници в хранителната система.
ЕК планира през 4-то тримесечие на 2023 г. да приеме законодателната рамка за устойчива продоволствена система на ЕС.
До 21 юли 2022 г. (полунощ брюкселско време) можете да участвате в допитването чрез попълване на онлайн анкетата (вкл. на български език) в сайта на инициативата на ЕК https://ec.europa.xn--eu-s3t
Източник: https://ruralnet.bg/